Słownik postaci



Jakub Kostro - rycerz w służbie Mieszka I oraz założyciel grodu kostrzyńskiego. Akt nadania otrzymał od samego księcia Bolesława. Imię Jakub przyjął na chrzcie, jednak w kręgach słowiańskich nazywany był Bytomirem. Ze względu na swój szorstki styl bycia zyskał przydomek Kostro.

Jagienka - urodziwa córka drwala mieszkającego pośród puszczy Polonii Maior. Skromna, ale jednocześnie potrafiąca postawić na swoim. Uratowana przed bandytami przez Jakuba, niemalże od razu skradła serce rycerza. To głównie dla niej Kostro postanowił założyć osadę na pobliskim wzgórzu.

Sędzimir Wyrwipałka - doświadczony woj, który służył u Mieszka I już za czasów bitwy pod Cedynią. Najlepszy przyjaciel ojca Jakuba, Władysława. Po śmierci rodziców Kostra, Sędzimir zaopiekował się nim i traktował jak syna. Nauczył młodego rycerza walki oraz przekazał mu swoje doświadczenie. Podczas jednej z potyczek Sędzimir wyrwał z ręki przeciwnika pałkę, którą następnie go ogłuszył, zyskując przydomek Wyrwipałka.

Misław Drzewiec - jeden z najmłodszych wojów w grodzie Jakuba. Silnie związany ze starą religią, mimo przyjęcia chrztu, wciąż lęka się starych bogów i często wątpi w słuszność przyjęcia nowej wiary. Szkolony pod czujnym okiem Jakuba i Sędzimira. Podczas pierwszych treningów był bardzo sztywny i mało energiczny, skąd zyskał przydomek Drzewca.

Bolelut - woj z drużyny przydzielonej przez księcia Bolesława do kostrzyńskiego grodu. Swoją posturą przypomina niedźwiedzia, lecz zazwyczaj jest spokojny i rozważny. Mimo początkowych niesnasek, nawiązuje z Jakubem nić porozumienia, która wskutek dalszych wydarzeń przeradza się w przyjaźń.

Czębor, zwany Diabelnikiem - główny antagonista i wróg Jakuba. Kostro obronił Jagienkę przed jego napaścią i darował mu życie. Jednak bandyta przepełniony złością, zawiązuje pakt z władcą podziemi, Welesem i obiecuje Kostro zemstę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz