poniedziałek, 9 lipca 2018

Quiz Rycerza Kostro

             Lipiec zagościł w naszych kalendarzach, za oknem pięknie przygrzewa słońce, a w najnowszym numerze Echa Ziemi Kostrzyńskiej mała niespodzianka! Rycerz Kostro specjalnie dla Was przygotował QUIZ o swoich przygodach.  Pamiętasz jakie imię nosi miecz Jakuba, albo kim jest ojciec Jagienki? Jeśli tak to nagroda może trafi właśnie w Twoje ręce? Tak, NAGRODA. Oprócz satysfakcji, zwycięzca będzie mógł pochwalić się kubkiem legend kostrzyńskich, a jego portfel wzbogaci 50zł! Myślę, że nikogo nie trzeba dalej namawiać, wystarczy tylko zaznaczyć poprawne odpowiedzi (wsparcie opowiadaniami i informacjami zawartymi na legendykostrzynskie.blogspot.com dozwolona).
Odpowiedzi można wysyłać na adres legendykostrzynskie@gmail.com oraz echozk@wp.pl do 31 lipca 2018r. W przypadku kilku takich samych wyników, zwycięzca będzie wylosowany.

 

wtorek, 12 czerwca 2018

Knieja - finał

- Nie nazywaj mnie bratem, psi synu! Zabiłeś niewinnych ludzi, a ten miecz jest tego dowodem. Podnieś go, stań ze mną w szranki i niech bogowie zdecydują o twym losie! – krzyknął pod wpływem emocji Jakub.” – najnowsza część Legend kostrzyńskich do przeczytania na stronie oraz w miesięczniku Echo Ziemi Kostrzyńskiej. Jak zakończy się konfrontacja Jakuba i Jaromira? Nie przegapcie finałowego odcinka! Cały cykl dostępny jest już również do pobrania w formacie PDF I MOBI.

niedziela, 8 kwietnia 2018

Wiosna ach to ty!

A więc stało się, nadszedł długo wyczekiwany znak: piorun! To prabóg Rod obudził Matkę Ziemię ze snu, jednocześnie Ją zapładniając. Grom z Jasnego Nieba, czyli pierwszy piorun w roku dla Słowian był aktem kreacji tych dwóch bóstw, a także sygnałem do rozpoczęcia przygotowań do nadejścia wiosny.

Tak więc możemy już oficjalnie powiedzieć! Wiosna nadeszła ;)

niedziela, 1 kwietnia 2018

Wielkanoc + Pisanki


Pełnych radości i pokoju Świąt Wielkiej Nocy życzy wszystkim Czytelnikom Rycerz Kostro. Niech ten czas wniesie do Waszych serc pogodę ducha, ciepło i nadzieję.

Jak wszyscy wiemy do świąt Wielkiej Nocy zaczynamy przygotowywać się już kilka dni wcześniej. Jednym z tych przygotowań są lubiane przez wszystkie dzieci pisanki! Jednak nie wszyscy wiedzą, że te „pisane” jajka na ziemiach polskich pojawiły się już w X wieku. Były one wówczas elementem Jarych Godów, czyli obrzędu powrotu życia na ziemię. Słowianie składali jajka w darze dla bogów, aby ci swoją mocą odpędzili złe uroki i demony. Podczas obrzędu dzielono się także jajkami zabarwionymi na czerwony kolor. Składano wówczas życzenia pomyślności, zdrowia i witalności. Natomiast skorupki składano w ziemi.

Źródło: slowianskibestiariusz.pl
            Merski R.; Słowiańskie dziedzictwo

niedziela, 11 lutego 2018

Knieja cz.3


„Dojrzeli go na jednym z głazów wystających znad wody. Kształtem przypominał psa, albo wilka. Łypnął na nich ślepiami, w których pojawiły się ogniki.” – Kim jest ten tajemniczy stwór? Leszy, chowaniec, a może to najzwyklejszy wilk? Zobaczcie sami, najnowsza część legend kostrzyńskich dostępna już w miesięczniku Echo ziemi kostrzyńskiej jak i na stronie. Rycerz Kostro powraca do Kniei

Tymczasem małe zmiany zaszły także w kronikach kostrzyńskich. Dla wszystkich tych, którzy jeszcze nie odwiedzili strony lub dla tych, którzy nie zdążyli poznać wszystkich funkcji geoportalu, przygotowałem instrukcję jego obsługi. Z poziomu strony głównej po wybraniu przycisku „Geoportal” zostaniecie przekierowani na podstronę, gdzie znajdziecie odnośnik zarówno do instrukcji, jak i do samej mapy
http://historianamapie.wixsite.com/kostrzyn

poniedziałek, 22 stycznia 2018

Geoportal historyczny



    Jest mi niezmiernie miło zaprezentować Wam efekt mojej dwuletniej pracy, oto geoportal historyczny miasta i gminy Kostrzyn! Zapewne wielu z Was miało już okazję zapoznać się z nim, lecz dla tych którzy jeszcze nie, poniżej podaję link. Dostęp do portalu znajdziecie także na stronie Legend kostrzyńskich. Mam nadzieję, że współpraca nawiązana z Urzędem Miasta Kostrzyn zaowocuje stałym linkiem, dostępnym z poziomu strony urzędu ;)
    Głównym elementem geoportalu jest zbiór zdigitalizowanych i nałożonych na siebie archiwalnych map, dzięki czemu możecie w łatwy sposób prześledzić, jak zmieniała się sieć komunikacyjna naszej gminy na przestrzeni ponad dwustu lat! Wiecie gdzie leżała wieś Dubowo, Sutowo lub Jordany? Jeśli nie, to również wyczytacie z mapy! Oprócz tego na stronie znajdują się opracowane w przystępny sposób fakty historyczne, które w połączeniu z atrakcyjnymi fotografiami i mapami, pozwalają w przyjemny sposób odkrywać dzieje regionu. Zapraszam do zwiedzania i zapoznawania się z portalem!
    W związku z tym, że strona  wciąż jest rozwijana i ulepszana, zgłaszam się z prośbą do Was, użytkowników, aby wszelkie niedociągnięcia zgłaszać pod adresem kostrzyn.historianamapie@gmail.com lub na stronie Legend kostrzyńskich. Natomiast jeśli ktoś z Was posiada informacje związane z historią Kostrzyna i okolic i zechciałby je udostępnić na łamach portalu historianamapie, to bardzo chętnie nawiążę współpracę ;)